Wymiana doświadczeń

Webinar 2.0 w ramach projektu #NordicResilienceStartsatSchool

2 marca, 2026

W dniu 2 marca 2026 r. uczniowie klasy 8b, nauczyciele oraz przedstawiciele Wydziału Edukacji i Projektów Edukacyjnych Miasta Krakowa wzięli udział w Webinarze 2.0 realizowanym w ramach międzynarodowego projektu Nordic Resilience Starts at School.

Było to już trzecie spotkanie z uczestnikami 15 szkół z całej Polski oraz organizatorami projektu reprezentującymi cztery ambasady państw nordyckich. Wydarzenie miało wyjątkowy, międzynarodowy charakter – uczestniczyli w nim eksperci ze świata nauki, edukacji i dyplomacji z: Norwegii, Finlandii, Danii i Islandii.

Podczas webinaru odbyło się podsumowanie ankiet przeprowadzonych w naszej szkole wśród uczniów klas 4–6, dotyczących tego, co warto zmienić w szkole. Uczniowie z poszczególnych placówek dzielili się swoimi wynikami oraz wnioskami.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 8b – Monika i Kacper, którzy w sposób odpowiedzialny i dojrzały zaprezentowali rezultaty badań. Spotkanie stało się przestrzenią wymiany dobrych praktyk, doświadczeń oraz inspirujących pomysłów na rozwój szkoły przyjaznej uczniom.

Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom:

  • szkoły jako zdrowego budynku,
  • szkoły jako serca tkanki miejskiej,
  • szkoły jako mekki demokracji i dialogu.

Nasza drużyna z ogromnym zaangażowaniem dzieliła się doświadczeniami i pomysłami płynącymi z Kraków, podkreślając, że siła zespołu tkwi we współpracy uczniów, nauczycieli, rodziców oraz Wydział Edukacji i Projektów Edukacyjnych Miasta Krakowa.

Opiekunem merytorycznym projektu jest Pan Tomasz Kobylański, Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji i Projektów Edukacyjnych Miasta Krakowa. Jego wsparcie i zaangażowanie są dla nas niezwykle cenne i nieocenione.

Przed nami kolejne ważne wydarzenie – spotkanie 19 marca 2026 r. w Warszawie w ambasadzie Danii.

Już teraz intensywnie przygotowujemy się do dalszych działań i współpracy z grupami projektowymi z całej Polski, kontynuując wspólną pracę nad nowoczesną, odporną i otwartą szkołą.

Nordycka odporność zaczyna się w szkole – projekt Nordic Resilience Starts at School – Webinar 1.0

15 stycznia, 2026

W dniu 15 stycznia 2026 r. uczniowie klasy 8b, nauczyciele oraz przedstawiciele Wydziału Edukacji i Projektów Edukacyjnych Miasta Krakowa wzięli udział w Webinarze 1.0, realizowanym w ramach międzynarodowego projektu Nordic Resilience Starts at School. Było to już drugie spotkanie z uczestnikami 15 szkół z całej Polski oraz z organizatorami projektu, reprezentującymi cztery ambasady państw nordyckich.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele krajów nordyckich – eksperci ze świata nauki, edukacji i dyplomacji, co nadało spotkaniu wyjątkowy, międzynarodowy charakter.

Podczas webinaru odbyło się podsumowanie hackathonu w Gdańsku, który był pierwszym, inauguracyjnym spotkaniem zespołów projektowych. Uczestnicy pracowali również w grupach tematycznych, podejmując dyskusję nad pytaniem: „Jak zmienić szkolny budynek?”. Spotkanie było także okazją do integracji zespołów oraz wymiany doświadczeń.

Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom:
– szkoły jako zdrowego budynku,
– szkoły jako serce tkanki miejskiej,
– szkoły jako mekka demokracji i dialogu.

Nasza drużyna z ogromnym zaangażowaniem dzieliła się dobrymi praktykami, doświadczeniami i pomysłami płynącymi z Krakowa, podkreślając, że siła naszego zespołu tkwi we współpracy uczniów, nauczycieli, rodziców oraz Wydziału Edukacji i Projektów Edukacyjnych Miasta Krakowa.

Przed nami kolejny Webinar 2.0 oraz spotkania w ambasadach krajów nordyckich. Już teraz intensywnie przygotowujemy się do kolejnych działań i spotkań z grupami projektowymi z całej Polski, kontynuując wspólną pracę nad nowoczesną, odporną i otwartą szkołą.

Nordic Resilience Starts at School – idziemy dalej!

29 listopada, 2025

Z ogromną dumą informujemy, że nasza szkoła znalazła się w elitarnym gronie szkół zakwalifikowanych do kolejnego etapu międzynarodowego projektu Nordic Resilience Starts at School.

To wyjątkowe wyróżnienie jest efektem zaangażowania naszych uczniów, dyrekcji, nauczycieli, rodziców oraz Pana Tomasz Kobylańskiego, Zastępcy Dyrektora Wydziału Edukacji i Projektów Edukacyjnych Miasta Krakowa podczas debaty i intensywnego hakatonu w Gdańsku.

Nasza reprezentacja wykazała się nie tylko kreatywnością i umiejętnością współpracy, lecz także imponującą determinacją. Dzięki ich znakomitej pracy znaleźliśmy się wśród najlepszych szkół i miast, które w 2026 roku będą kontynuować działania w ramach projektu – to najlepszy dowód na to, że potrafimy konkurować na najwyższym poziomie!

Przed nami niezwykle intensywny i inspirujący 2026 rok:

  • Tydzień 3 i 8 – spotkanie online,
  • Marzec – warsztaty w Ambasadzie Danii w Warszawie,
  • Kwiecień – warsztaty w Ambasadzie Finlandii w Warszawie,
  • Tydzień 22/23 – warsztaty w Ambasadzie Islandii/Norwegii w Warszawie.

Opiekunem merytorycznym projektu jest Pan Tomasz Kobylański, Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji i Projektów Edukacyjnych Miasta Krakowa. Jego wsparcie i zaangażowanie są dla nas niezwykle cenne i nieocenione.

Już w połowie grudnia otrzymamy zadanie po-hakatonowe – specjalnie przygotowaną ankietę dla młodzieży, która pozwoli nam lepiej zrozumieć potrzeby naszego środowiska szkolnego. Jesteśmy gotowi do działania, pełni energii i motywacji, by w pełni wykorzystać tę wyjątkową szansę.

To ogromny sukces całej naszej społeczności – powód do dumy i dowód, że wspólnie możemy realnie wpływać na przyszłość lokalnych społeczności.

Trzymajcie kciuki za naszych niezwykle utalentowanych uczniów i uczennice – przed nami wielkie rzeczy!

Razem dla zielonej przyszłości w ramach projektu Erasmus+

18 listopada, 2025

18 listopada 2025 r. nasza szkoła stała się miejscem wyjątkowego spotkania młodych ludzi z całej Europy. Uczniowie i uczennice z Hiszpanii, Norwegii, Słowenii i Słowacji, przebywający w Krakowie w ramach projektu Erasmus+, połączyli siły z młodzieżą z klasy 8b oraz z VIII Prywatne Akademickie Liceum Ogólnokształcące. W wydarzeniu wzięło udział także ośmioro nauczycieli, którzy wspólnie z uczniami sadzili rośliny i krzewy oraz montowali budki lęgowe dla ptaków.

Podczas wydarzenia obecna była również Pani Katarzyna Lasota, Radna Dzielnicy XIII, która z zainteresowaniem śledziła działania młodzieży i wspierała inicjatywy na rzecz środowiska.

W trakcie akcji posadziliśmy 20 drzew, 150 krzewów1000 cebulek kwiatowych, tworząc zieloną przestrzeń, która przez lata będzie służyć środowisku i naszej lokalnej społeczności. Dzięki współpracy z Fundacja Aeris Futuro nowe nasadzenia wzmocnią bioróżnorodność, staną się schronieniem dla ptaków, owadów i innych organizmów oraz przyczynią się do stabilności lokalnego ekosystemu.

Z ogromną dumą odebraliśmy certyfikat „Nowy Las” – symbol realnego wkładu naszej szkoły w ochronę klimatu i środowiska naturalnego.

To działanie to również kolejny etap tworzenia ogrodu sensorycznego w ramach projektu „Łączymy Pokolenia – Pamiętając o korzeniach”. Ogród staje się miejscem nauki, relaksu i spotkań, łącząc dzieci, młodzież oraz podopiecznych DPS Łanowa 43. W ten sposób tworzymy przestrzeń integracji międzypokoleniowej i rozwijamy wrażliwość na przyrodę.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, entuzjazm i gotowość do działania na rzecz naszej planety. Razem tworzymy piękne, zielone dziedzictwo!