Nordycka odporność zaczyna się w szkole – projekt Nordic Resilience Starts at School – Webinar 1.0
15 stycznia, 2026
W dniu 15 stycznia 2026 r. uczniowie klasy 8b, nauczyciele oraz przedstawiciele Wydziału Edukacji i Projektów Edukacyjnych Miasta Krakowa wzięli udział w Webinarze 1.0, realizowanym w ramach międzynarodowego projektu Nordic Resilience Starts at School. Było to już drugie spotkanie z uczestnikami 15 szkół z całej Polski oraz z organizatorami projektu, reprezentującymi cztery ambasady państw nordyckich.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele krajów nordyckich – eksperci ze świata nauki, edukacji i dyplomacji, co nadało spotkaniu wyjątkowy, międzynarodowy charakter.
Podczas webinaru odbyło się podsumowanie hackathonu w Gdańsku, który był pierwszym, inauguracyjnym spotkaniem zespołów projektowych. Uczestnicy pracowali również w grupach tematycznych, podejmując dyskusję nad pytaniem: „Jak zmienić szkolny budynek?”. Spotkanie było także okazją do integracji zespołów oraz wymiany doświadczeń.
Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom: – szkoły jako zdrowego budynku, – szkoły jako serce tkanki miejskiej, – szkoły jako mekka demokracji i dialogu.
Nasza drużyna z ogromnym zaangażowaniem dzieliła się dobrymi praktykami, doświadczeniami i pomysłami płynącymi z Krakowa, podkreślając, że siła naszego zespołu tkwi we współpracy uczniów, nauczycieli, rodziców oraz Wydziału Edukacji i Projektów Edukacyjnych Miasta Krakowa.
Przed nami kolejny Webinar 2.0 oraz spotkania w ambasadach krajów nordyckich. Już teraz intensywnie przygotowujemy się do kolejnych działań i spotkań z grupami projektowymi z całej Polski, kontynuując wspólną pracę nad nowoczesną, odporną i otwartą szkołą.
#OgarniamŻycie – tworzymy szczęście krok po kroku
12 grudnia, 2025
12 grudnia w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 odbyło się spotkanie koordynatorów projektu #Ogarniam Życie – Oblicz(a) szczęścia jak i Przystań (na) szczęście.
Podczas dzisiejszych warsztatów uczestnicy skupili się na tworzeniu scenariusza zajęć, inspirowanego fragmentami książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt. „Kije samobije”. Rozmowy i wspólna praca stały się okazją do refleksji nad emocjami, relacjami i sposobami radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.
Podczas kolejnego spotkania, które odbędzie się w przyszłą środę, koordynatorzy będą kontynuować pracę nad programem biblioterapeutycznym, rozwijając nowe pomysły oraz metody pracy z uczestnikami projektu.
Kreatywność, inspiracja i współpraca – tak wygląda praca nad #Ogarniam Życie!
#Ogarniam Życie Cyfrowo – klasa 8b rusza w świat mediów cyfrowych!
12 grudnia, 2025
Koordynatorzy projektu z klasy 8b – Janek, Oskar i Julia wzięli udział w pierwszym, pełnym inspiracji spotkaniu w ramach miejskiego projektu #Ogarniam Życie Cyfrowo, które odbyło się w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży.
Podczas spotkania uczniowie:
odkryli najświeższe badania o tym, jak dzieci i młodzież korzystają z internetu,
poznali zasady bezpieczeństwa online i najczęstsze cyfrowe pułapki,
zobaczyli przykłady treści, na które trzeba uważać,
dowiedzieli się, jak szkoły współpracują, aby chronić uczniów,
poznali plan działań projektowych – od pomysłów po realizację i sprawozdania.
To był też czas na poznanie naszej pary projektowej – Szkoła Podstawowej nr 10 w Krakowie i wymianę inspiracji!
Uczniowie wrócili pełni pomysłów i energii, gotowi na tworzenie projektu, który zaangażuje całą lokalną społeczność!
Nordic Resilience Starts at School – idziemy dalej!
29 listopada, 2025
Z ogromną dumą informujemy, że nasza szkoła znalazła się w elitarnym gronie szkół zakwalifikowanych do kolejnego etapu międzynarodowego projektu Nordic Resilience Starts at School.
To wyjątkowe wyróżnienie jest efektem zaangażowania naszych uczniów, dyrekcji, nauczycieli, rodziców oraz Pana Tomasz Kobylańskiego, Zastępcy Dyrektora Wydziału Edukacji i Projektów Edukacyjnych Miasta Krakowa podczas debaty i intensywnego hakatonu w Gdańsku.
Nasza reprezentacja wykazała się nie tylko kreatywnością i umiejętnością współpracy, lecz także imponującą determinacją. Dzięki ich znakomitej pracy znaleźliśmy się wśród najlepszych szkół i miast, które w 2026 roku będą kontynuować działania w ramach projektu – to najlepszy dowód na to, że potrafimy konkurować na najwyższym poziomie!
Przed nami niezwykle intensywny i inspirujący 2026 rok:
Tydzień 3 i 8 – spotkanie online,
Marzec – warsztaty w Ambasadzie Danii w Warszawie,
Kwiecień – warsztaty w Ambasadzie Finlandii w Warszawie,
Tydzień 22/23 – warsztaty w Ambasadzie Islandii/Norwegii w Warszawie.
Opiekunem merytorycznym projektu jest Pan Tomasz Kobylański, Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji i Projektów Edukacyjnych Miasta Krakowa. Jego wsparcie i zaangażowanie są dla nas niezwykle cenne i nieocenione.
Już w połowie grudnia otrzymamy zadanie po-hakatonowe – specjalnie przygotowaną ankietę dla młodzieży, która pozwoli nam lepiej zrozumieć potrzeby naszego środowiska szkolnego. Jesteśmy gotowi do działania, pełni energii i motywacji, by w pełni wykorzystać tę wyjątkową szansę.
To ogromny sukces całej naszej społeczności – powód do dumy i dowód, że wspólnie możemy realnie wpływać na przyszłość lokalnych społeczności.
Trzymajcie kciuki za naszych niezwykle utalentowanych uczniów i uczennice – przed nami wielkie rzeczy!